NCV7041D3G100R2G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCV7041D3G100R2G |
Description | CURRENT SENSE AMPLIFIER, 80V COM |
Manufacturer Standard Lead Time | 52 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sense Amplifier 1 Circuit Push-Pull 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
Category | -3db Bandwidth 80 kHz |
Mfr | Current - Input Bias 200 µA |
Series | Voltage - Input Offset 100 µV |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply 1.5mA |
Part Status Active | Voltage - Supply Span (Min) 3 V |
Amplifier Type | Voltage - Supply Span (Max) 5.5 V |
Number of Circuits 1 | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA) |
Output Type Push-Pull | Mounting Type Surface Mount |
Slew Rate 1V/µs | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Gain Bandwidth Product 100 kHz | Supplier Device Package 8-SOIC |