NCV7041D3G100R2G
DigiKey Part Number
488-NCV7041D3G100R2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV7041D3G100R2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV7041D3G100R2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV7041D3G100R2G
Description
CURRENT SENSE AMPLIFIER, 80V COM
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sense Amplifier 1 Circuit Push-Pull 8-SOIC
Category
-3db Bandwidth
80 kHz
Mfr
Current - Input Bias
200 µA
Series
Voltage - Input Offset
100 µV
Digi-Reel®
Current - Supply
1.5mA
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Min)
3 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Output Type
Push-Pull
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
1V/µs
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gain Bandwidth Product
100 kHz