NCP715MX50TBG
DigiKey Part Number
NCP715MX50TBGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP715MX50TBGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP715MX50TBGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP715MX50TBG
Description
IC REG LINEAR 5V 50MA 6-XDFN
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA 6-XDFN (1.5x1.5)
EDA/CAD Models
NCP715MX50TBG Models
Current - Quiescent (Iq)
4.2 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
5.8 µA
Part Status
Active
PSRR
56dB (100kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
6-XFDFN
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
6-XDFN (1.5x1.5)
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 50mA