NCP170BMX285TCG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCP170BMX285TCG |
Description | IC REG LINEAR 2.85V 150MA 4-XDFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-XDFN (1x1) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCP170BMX285TCG Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 900 nA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case 4-XDFN Exposed Pad |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Supplier Device Package 4-XDFN (1x1) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V | Base Product Number |