NCP170BMX285TCG
DigiKey Part Number
NCP170BMX285TCGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP170BMX285TCGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP170BMX285TCGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP170BMX285TCG
Description
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 4-XDFN
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-XDFN (1x1)
EDA/CAD Models
NCP170BMX285TCG Models
Current - Quiescent (Iq)
900 nA
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-XDFN (1x1)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V