NCP145AMX105TCG
DigiKey Part Number
NCP145AMX105TCGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP145AMX105TCGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP145AMX105TCGOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP145AMX105TCG
Description
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 4-XDFN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 4-XDFN (1.2x1.2)
Mfr
Current - Supply (Max)
110 µA
Digi-Reel®
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Supplier Device Package
4-XDFN (1.2x1.2)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 500mA