NCP1117ST18T3G
DigiKey Part Number
NCP1117ST18T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP1117ST18T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP1117ST18T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP1117ST18T3G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223
cms-standard-lead-time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP1117ST18T3G Models
cms-product-attributes
Filter Similar Products
cms-show-empty-attributes
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 800mA