NCL30076AADR2G
DigiKey Part Number
488-NCL30076AADR2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCL30076AADR2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCL30076AADR2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCL30076AADR2G
Description
IC LED DRVR CTRL PWM 800MA 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 800mA 8-SOIC
Category
Current - Output / Channel
800mA
Manufacturer
onsemi
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
LED Lighting
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Type
DC DC Controller
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Step-Down (Buck)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Internal Switch(s)
No
Supplier Device Package
8-SOIC
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Supply (Max)
30V