FDMS0300S
DigiKey Part Number
FDMS0300STR-ND - Tape & Reel (TR)
FDMS0300SCT-ND - Cut Tape (CT)
FDMS0300SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDMS0300S
Description
MOSFET N-CH 30V 31A/49A 8PQFN
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 31A (Ta), 49A (Tc) 2.5W (Ta), 96W (Tc) Surface Mount 8-PQFN (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDMS0300S Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
133 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8705 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 96W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
8-PQFN (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8mOhm @ 30A, 10V