FCP190N65F
DigiKey Part Number
FCP190N65F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCP190N65F
Description
MOSFET N-CH 650V 20.6A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 20.6A (Tc) 208W (Tc) Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCP190N65F Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
78 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3225 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 10A, 10V