BAS70-04LT1G
DigiKey Part Number
BAS70-04LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS70-04LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BAS70-04LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-04LT1G
Description
DIODE ARR SCHOTT 70V 100MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 70 V 100mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS70-04LT1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Manufacturer
onsemi
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 70 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100mA (DC)