V-10G2-1C24-K
V-10G2-1C24-K
V-10G2-1C24-K
DigiKey Part Number
SW1260-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-10G2-1C24-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
60gf
Packaging
Tray
Release Force
6.118gf
Operating Position
0.600" (15.2mm)
Pretravel
0.157" (4.0mm)
Differential Travel
0.060" (1.5mm)
Current Rating (Amps)
10A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Electrical Life
300,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C