V-10G-1C24-K
DigiKey Part Number
SW126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-10G-1C24-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
100gf
Packaging
Tray
Release Force
20gf
Part Status
Active
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.047" (1.2mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Current Rating (Amps)
10A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.040" (1.0mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Mechanical Life
50,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V
Electrical Life
300,000 Cycles
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C