D3V-21G-1C4A
DigiKey Part Number
SW1245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3V-21G-1C4A
Description
SWITCH SNAP ACT SPDT 21A 250V
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D3V-21G-1C4A Models
Operating Force
125gf
Series
Release Force
20gf
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Pretravel
0.047" (1.2mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.012" (0.3mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.040" (1.0mm)
Current Rating (Amps)
21A (AC)
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mounting Type
Chassis Mount
Base Product Number
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)