MY2 AC220/240 (S) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | Z3367-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MY2 AC220/240 (S) |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MY2 AC220/240 (S) Models |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style Plug In |
Series | Must Operate Voltage 192 VAC |
Packaging Bulk | Must Release Voltage 72 VAC |
Part Status Obsolete | Operate Time 20 ms |
Mounting Type | Release Time 20 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -55°C ~ 70°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver (Ag) |
Contact Rating (Current) 5 A | Approval Agency CE, CSA, UR, VDE |
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 1250VA, 625W | Coil Resistance 18.79 kOhms |
Coil Current 12.8 mA | Base Product Number |