MK3P AC100/110 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 110VAC Coil Socketable
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
MK3P AC100/110
DigiKey Part Number
MK3PAC100/110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MK3P AC100/110
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, 11 Pin (Octal)
Series
Must Operate Voltage
88 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
33 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
DEMKO, SEV, TUV, UL
Switching Voltage
250VAC, 250VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 280W
Coil Resistance
1.24 kOhms
Coil Current
21 mA