APTS012A0X3-SRDZ
DigiKey Part Number
555-APTS012A0X3-SRDZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTS012A0X3-SRDZ
Description
DC DC CONVERTER 0.7-5.5V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 5.5V 12A 4.5V - 14V Input
Category
Power (Watts)
65 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Efficiency
94.3%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
10-SMD Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.80" L x 0.45" W x 0.33" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
14V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
12A