A25001-016
DigiKey Part Number
2262-A25001-016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A25001-016
Description
SSB-16-SS-LT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Cup Gold
EDA/CAD Models
A25001-016 Models
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Omnetics
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Contact Finish
Gold
Contact Type
Female Socket
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
16
Color
Black
Pitch
0.050" (1.27mm)