A24001-016
DigiKey Part Number
2262-A24001-016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A24001-016
Description
CONN MALE R/A SMD 16POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A24001-016 Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Case
Insulation Height
0.075" (1.90mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Number of Positions
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
1
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A per Contact