KHLVA-102/10-P
DigiKey Part Number
5880-KHLVA-102/10-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHLVA-102/10-P
Detailed Description
Flexible Heater, Foil 302°F (150°C) Polyimide 12.000" (304.80mm)
Category
Length
2.000" (50.80mm)
Width
1.000" (25.40mm)
Series
Thickness
0.010" (0.25mm)
Temperature Rating
302°F (150°C)
Length - Lead Wire
12.000" (304.80mm)
Watt Density @ 12V
10 W/in²
Power (Watts)
20 W
Wire Gauge
22 AWG
Voltage
28V