KHLVA-0502/10-P
DigiKey Part Number
5880-KHLVA-0502/10-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KHLVA-0502/10-P
Description
FLEXIBLE HEATER, INSULATED, POLY
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flexible Heater, Foil 302°F (150°C) Polyimide 12.000" (304.80mm)
Category
Length
2.000" (50.80mm)
Manufacturer
Omega
Width
0.500" (12.70mm)
Series
Thickness
10.000" (254.00mm)
Packaging
Bulk
Material
Polyimide
Part Status
Active
Attachment Method
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Type
Flexible Heater, Foil
Termination
Wire Leads
Temperature Rating
302°F (150°C)
Length - Lead Wire
12.000" (304.80mm)
Watt Density @ 12V
10 W/in²
Wire Gauge
22 AWG
Voltage
28V