RNS1K75E
DigiKey Part Number
RNS1K75E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNS1K75E
Description
POT 1.75K OHM 300W WIREWOUND LIN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.75k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Wirewound 300W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Ohmite
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
320°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Wirewound
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
1.75k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±10%
Actuator Length
2.000" (50.80mm)
Power (Watts)
300W
Actuator Diameter
0.375" (9.53mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 6.000" Dia (152.40mm)