FC4TR100DER
DigiKey Part Number
273-FC4TR100DERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-FC4TR100DERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-FC4TR100DERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC4TR100DER
Description
RES 0.1 OHM 0.5% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil
EDA/CAD Models
FC4TR100DER Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)