FC4TR015FER
DigiKey Part Number
273-FC4TR015FERTR-ND - Tape & Reel (TR)
273-FC4TR015FERCT-ND - Cut Tape (CT)
273-FC4TR015FERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC4TR015FER
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
15 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Foil
EDA/CAD Models
FC4TR015FER Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)