EVRT252EPR22KE
DigiKey Part Number
EVRT252EPR22KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVRT252EPR22KE
Description
RES CHAS MNT 0.22 OHM 10% 350W
Detailed Description
220 mOhms ±10% 350W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
220 mOhms
Size / Dimension
1.205" Dia x 9.921" L (30.60mm x 252.00mm)
Tolerance
±10%
Power (Watts)
350W