EVRT252EP2R2JE
DigiKey Part Number
EVRT252EP2R2JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVRT252EP2R2JE
Description
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 350W
Detailed Description
2.2 Ohms ±5% 350W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
2.2 Ohms
Size / Dimension
1.205" Dia x 9.921" L (30.60mm x 252.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
350W