EVRT252EP22RJE
DigiKey Part Number
EVRT252EP22RJE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVRT252EP22RJE
Description
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 350W
Detailed Description
22 Ohms ±5% 350W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
22 Ohms
Size / Dimension
1.205" Dia x 9.921" L (30.60mm x 252.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
350W