EVRT252EP1R0JE
DigiKey Part Number
EVRT252EP1R0JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVRT252EP1R0JE
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 350W
Detailed Description
1 Ohms ±5% 350W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
1 Ohms
Size / Dimension
1.205" Dia x 9.921" L (30.60mm x 252.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
350W