EVFT252EP47RJE
DigiKey Part Number
EVFT252EP47RJE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVFT252EP47RJE
Description
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 280W
Detailed Description
47 Ohms ±5% 280W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
47 Ohms
Size / Dimension
1.205" Dia x 9.921" L (30.60mm x 252.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
280W