EVFT252EP1K0JE
DigiKey Part Number
EVFT252EP1K0JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVFT252EP1K0JE
Description
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 280W
Detailed Description
1 kOhms ±5% 280W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Resistance
1 kOhms
Size / Dimension
1.205" Dia x 9.921" L (30.60mm x 252.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
280W