EVFT252EP100JE
DigiKey Part Number
EVFT252EP100JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVFT252EP100JE
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 280W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±5% 280W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
100 Ohms
Size / Dimension
1.205" Dia x 9.921" L (30.60mm x 252.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
280W