MRF101BN
DigiKey Part Number
568-14752-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRF101BN
Description
RF MOSFET LDMOS 50V TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 50 V 100 mA 1.8MHz ~ 250MHz 21.1dB 115W TO-220-3
Category
Current Rating (Amps)
10µA
Manufacturer
NXP USA Inc.
Current - Test
100 mA
Packaging
Tube
Power - Output
115W
Part Status
Last Time Buy
Voltage - Rated
133 V
Technology
LDMOS
Package / Case
TO-220-3
Frequency
1.8MHz ~ 250MHz
Supplier Device Package
TO-220-3
Gain
21.1dB
Base Product Number
Voltage - Test
50 V