MCIMX27LMOP4A
DigiKey Part Number
MCIMX27LMOP4A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCIMX27LMOP4A
Description
IC MPU I.MX27 400MHZ 473LFBGA
Customer Reference
Detailed Description
ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX27 1 Core, 32-Bit 400MHz 473-LFBGA (19x19)
Category
Display & Interface Controllers
Keypad, LCD
Manufacturer
NXP USA Inc.
Ethernet
10/100Mbps (1)
Series
USB
USB 2.0 + PHY (3)
Packaging
Tray
Voltage - I/O
2.0V, 2.5V, 2.7V, 3.0V
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
ARM926EJ-S
Security Features
Cryptography, Random Number Generator, RTIC, Secure Fusebox, Secure Memory
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
400MHz