AFT18S230SR5
DigiKey Part Number
568-14106-2-ND - Tape & Reel (TR)
568-14106-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFT18S230SR5
Description
RF MOSFET LDMOS 28V NI780
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 28 V 1.8 A 1.88GHz 19dB 50W NI-780S-6
Category
Current - Test
1.8 A
Manufacturer
NXP USA Inc.
Power - Output
50W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated
65 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Technology
LDMOS
Package / Case
NI-780S-6
Frequency
1.88GHz
Supplier Device Package
NI-780S-6
Gain
19dB
Base Product Number
Voltage - Test
28 V