NRF24LE1-F16Q24-R
DigiKey Part Number
NRF24LE1-F16Q24-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRF24LE1-F16Q24-R
Description
IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 24QFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IC RF TxRx + MCU General ISM > 1GHz 2.4GHz 24-VFQFN Exposed Pad
Category
Memory Size
16kB Flash, 1kB SRAM
Mfr
Serial Interfaces
I2C, JTAG, SPI, UART
Packaging
Tape & Reel (TR)
GPIO
7
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.9V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
12.4mA ~ 13.3mA
Type
TxRx + MCU
Current - Transmitting
6.8mA ~ 11.1mA
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C