858-004-10SRSS4
IP67/IP68 Circular Connectors by NorComp
858-004-10SRSS4
DigiKey Part Number
37-858-004-10SRSS4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
858-004-10SRSS4
Description
M12 4P A-CODE MALE SS SHELL, SS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
4
Voltage Rating
250V
Shell Size - Insert
M12-4
Cable Opening
0.394" (10.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C