15038PB-B3J-EA-00
DigiKey Part Number
12-15038PB-B3J-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15038PB-B3J-EA-00
Description
FAN 150MM X 172MM X 38MM 230VAC
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 102.3 CFM (2.86m³/min) 2 Terminals
Noise
38.0dB
Series
Power (Watts)
18.00W
RPM
1650 RPM
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Current Rating (Amps)
0.110A
Width
38.00mm
Air Flow
102.3 CFM (2.86m³/min)
Static Pressure
0.243 in H2O (60.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C