UPA1E122MHD1TO is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 155
1200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPA1E122MHD1TO
DigiKey Part Number
493-4899-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4899-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1E122MHD1TO
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPA1E122MHD1TO Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.607 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.89 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C