PLF1A680MDL4
DigiKey Part Number
493-16558-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLF1A680MDL4
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V TH
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLF1A680MDL4 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
2.9 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm