LGW2D471MELZ30
DigiKey Part Number
493-3216-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2D471MELZ30
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGW2D471MELZ30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.255 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C