LGU1V223MELC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-7187-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LGU1V223MELC |
Description | CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LGU1V223MELC Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 4.92 A @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 5.658 A @ 50 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Snap-In |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |