GYA1J101MCW1GS
DigiKey Part Number
GYA1J101MCW1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYA1J101MCW1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYA1J101MCW1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYA1J101MCW1GS
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
285 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C