BZ107M063HGMTA
DigiKey Part Number
3372-BZ107M063HGMTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
BZ107M063HGMTA
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 63V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 19mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Aillen
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Automotive
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
19mOhm