PSMN7R5-30MLDX
DigiKey Part Number
1727-1794-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-1794-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1794-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN7R5-30MLDX
Description
MOSFET N-CH 30V 57A LFPAK33
Detailed Description
N-Channel 30 V 57A (Tc) 45W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11.3 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
655 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK33
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.6mOhm @ 15A, 10V