PSMN4R2-60PLQ
DigiKey Part Number
1727-1059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN4R2-60PLQ
Description
MOSFET N-CH 60V 130A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 130A (Tc) 263W (Tc) Through Hole TO-220AB
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
151 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8533 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
263W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.9mOhm @ 25A, 10V