PSMN2R5-60PLQ
DigiKey Part Number
1727-1056-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN2R5-60PLQ
Description
MOSFET N-CH 60V 150A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 150A (Tc) 349W (Tc) Through Hole TO-220AB
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
223 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
349W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.6mOhm @ 25A, 10V