PSMN2R3-100SSJJ
DigiKey Part Number
1727-PSMN2R3-100SSJJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN2R3-100SSJJ
Description
PSMN2R3-100SSJ/SOT1235/LFPAK88
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 255A (Ta) 500W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
395 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
29960 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.3mOhm @ 25A, 10V