PSMN2R2-100SSEJ
DigiKey Part Number
1727-PSMN2R2-100SSEJTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN2R2-100SSEJ
Description
PSMN2R2-100SSE/SOT1235/LFPAK88
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 255A (Tc) 500W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
420 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
34776 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.3mOhm @ 25A, 10V