PNE20010EXDX
DigiKey Part Number
1727-PNE20010EXDXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PNE20010EXDXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PNE20010EXDXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20010EXDX
Description
DIODE STANDARD 200V 1A SOD323HP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 1A Surface Mount SOD323HP
Category
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 nA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOD323HP
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.02 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)