PBSS5420D,115
DigiKey Part Number
1727-5774-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBSS5420D,115
Description
TRANS PNP 20V 4A 6-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 20 V 4 A 80MHz 1.1 W Surface Mount 6-TSOP
Category
Power - Max
1.1 W
Mfr
Frequency - Transition
80MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q100
Current - Collector (Ic) (Max)
4 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20 V
Package / Case
SC-74, SOT-457
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
420mV @ 600mA, 6A
Supplier Device Package
6-TSOP
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 2A, 2V